درمان دیابت نوع ۲

دیابت را میتوان بلای قرن بیست و یکم دانست. تعداد بسیار زیادی از مردم جهان مبتلا به دیابت هستند. ۹۰ درصد از افراد دیابتی در جهان، مبتلا به دیابت نوع دو هستند که این موضوع باعث افزایش اهمیت درمان دیابت نوع ۲ میشود. قبل از پرداختن به درمان این بیماری بسیار شایع، بهتر است اطلاعاتی در مورد دیابت نوع دو به شما بدهیم تا با موضوع درمان آن بهتر آشنا شوید.

دیابت نوع دو چیست؟

دیابت نوع دو چیست

به طور کلی شایع ترین دیابت ها در جهان، دیابت نوع یک و دیابت نوع دو هستند. در دیابت نوع یک، که به آن دیابت وابسته به انسولین گفته میشود، بدن به سلول های تولید کننده انسولین آسیب میرساند و آنها را از بین میبرد. پس از این حالت و تشخیص بیماری دیابت نوع یک، انسولین بدن با استفاده از پیوند سلول های انسولین ساز و یا واکسن های انسولین تأمین میشود.

در دیابت نوع دو، بر خلاف نوع یک آن، بدن به ندرت با مشکل ترشح انسولین روبرو میشود بلکه مشکل اصلی در دیابت نو ۲، مقاومت بدن در مقابل انسولین و کمک گرفتن از آن است. یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد دیابت نوع دو، چاقی و پرخوری است و از نشانه های این بیماری، ادرار مکرر است.

درمان دیابت نوع دو چیست؟

درمان دیابت نوع دو چیست

به طور کلی برای درمان دیابت نوع دو، باید در ابتدا مقاومت بدن به انسولین ها را در بدن را کاهش داد و پس از بررسی سطح قند خون و انسولین بدن، به کاهش یا افزایش آن پرداخت. (در صورت کاهش بیش از حد قند خون در بدن، ممکن است حالت هایپوگلیسمی در بیمار ایجاد شود، از همین رو کاهش بیش از حد قند خون نیز نگران کننده است)

برای کاهش و بهبود مقاومت بدن نسبت به انسولین، از داروی متفورمین استفاده میشود. مصرف این دارو  اغلب همراه با غذا و در هنگام غروب اتفاق می افتد. در اوایل مصرف این دارو، ممکن است فرد با عوارضی چون اسهال و استفراغ روبرو شود البته این عوارض اغلب در صورت مصرف این دارو بدون غذا اتفاق می افتد. باید در نظر داشت که متفورمین یکی از داروهای بسیار خطرناک است و مصرف آن در موارد مختلف باعث ایجاد خطرات و مشکلاتی میشود.

علاوه بر درمان با دارو های شیمیایی، درمان های دیگری نیز برای دیابت نوع دو معرفی میشوند. از جمله درمان با رژیم غذایی و درمان با ورزش.

درمان دیابت نوع دو با رژیم

تا به حال درمان قطعی دیابت، چه برای دیابت نوع یک و جه نوع دو توسط پزشکان طب نوین معرفی نشده است و تمامی روش ها هنوز در مرحله تحقیق و توسعه هستند.  همانطور که گفته شد، مهم ترین دلیل مبتلا شدن به دیابت نوع دو، چاقی است. رژیم های غذایی اشتباه و کم تحرکی باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری شده است. طبق تحقیقات، تا ۲۰ سال آینده، دیابت نوع دو در جهان، با رشد چندین برابری همراه است.

یکی از درمان های دیابت نوع دو، استفاده از رژیم صحیح غذایی است. محققان به تازگی اعلام کرده اند که رژیم صحیح غذایی که بتواند کالری دریافتی بدن را کاهش دهد و از مقدار کمی چربی و قند تشکیل شده باشد، همراه با ورزش های سبک روزانه میتواند به شدت به کاهش قند خون و درمان دیابت کمک کند.

دیابت نوع دو، رژیم و ورزش

طی تحقیقات که برروی تعدادی از افراد مبتلا به دیابت نوع دو انجام شد،رژیم غذایی مناسب در مدت ۴ ماه توانست تا ۳۵ درصد از مبتلایان را درمان کند. این رژیم غذایی شامل ۵۰۰ تا ۸۰۰ کالری انرژی دریافتی در روز برای بدن بود که علاوه بر آن، فرد بیمار به صورت منظم در روز به ورزش میپرداخت. نتیجه این تحقیقات به زودی و پس از کامل شدن آزمایشات انتشار میابد.

در این مقاله سعی شد تا در مورد دیابت نوع دو و درمان آن اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار بگیرد. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. به عنوان نکته آخر از شما خواهشمندیم بدون مشورت با پزشک، به استفاده از رژیم غذایی و ورزش های خودسرانه مشغول نشوید.

داروی درمان دیابت


نوشته شده توسط محمد صالح
تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۹۸
نظرتان را ثبت کنید.
09187518105