دیابت چگونه درمان میشود؟ درمان دیابت نوع یک و دو

دیابت چگونه درمان میشود: شاید هر فرد دیابتی بیش از ده بار در موتورهای جستجو اینترنتی واژه هایی را برای رسیدن به درمان دیابت جستجو کرده باشد. مطمئنا این بزرگترین سؤال برای یک انسان دیابتی است که دیابت چگونه درمان میشود؟ برای جواب دادن به این سؤال باید در ابتدا بدانید که در بدن یک فرد دیابتی چه اتفاقی می افتد. در این مقاله قصد داریم تا با توضیح این موضوع، به این دو سؤال پاسخ دهیم:

  • دیابت نوع دو چگونه درمان میشود؟
  • دیابت نوع یک چگونه درمان میشود؟

دیابت نوع یک چگونه درمان میشود؟

چطور دیابت را درمان کنیم؟

در دیابت نوع یک، سیستم دفاعی بدن با سلول های سازنده انسولین به مشکل میخورد. در این نوع دیابت، به دلایلی نامعلومی گلبول های سفید، سلول های تولید کننده انسولین مستقر در غدد لوزالمعده را از بین میبرند و تولید انسولین در بدن را با مشکل روبرو میکنند. در این حالت به دلیل کمبود انسولین در بدن، سطح قند خون افزایش پیدا میکند و بیماری دیابت اولین نشان های خود را آشکار میکند.

داروی درمان دیابت

برای درمان قطعی دیابت نوع یک هنوز درمان مطمئنی پیدا نشده است. البته در تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است، پژوهشگران سلول هایی را تولید کرده اند که توانایی تولید انسولین در بدن را دارند. این سلول ها پس از پیوند شدن به بدن، تا مدتی نیز در مقابل گلبول های سفید مقاومت میکنند. این سلول ها گاها تا ۶ ماه نیز در بدن ماندگاری دارند و پزشکان در حال تحقیق برای افزایش این زمان هستند.

رایج ترین درمان برای دیابت نوع یک، تزریق انسولین به بدن است. در طب سنتی نیز روش هایی برای درمان دیابت نوع یک بدون استفاده از تزریق انسولین وجود دارد. از جمله استفاده از داروهای گیاهیی کاهنده قند خون چون گانودرما، دارچین و… اگر علاقه به مطالعه بیشتر در این زمینه دارید، میتوانید مقاله درمان گیاهی دیابت را مطالعه کنید.

دیابت نوع دو چگونه درمان میشود؟

دیابت نوع دو چگونه درمان میشود

در دیابت نوع دو، بدن فرد بیمار، انسولین را ترشح میکند اما خود بدن توانایی استفاده از آن را از دست میدهد و نمیتواند از آن برای تبدیل قند به انرژی کمک بگیرد. البته گاها هم بدن این افراد با کمبود انسولین مواجه میشود. به طور معمول اولین اقدام برای درمان دیابت، تغییر عادات غذایی و سپس اقدام به ورزش کردن است. این دو عمل برای کاهش قند خون بدن انجام میشوند.

پس از آن قرص هایی نظیر “متفورمین” برای بیمار تجویز میشوند. این قرص ها به بدن کمک میکنند تا از انسولین موجود در بدن استفاده کند و از آنها برای کاهش قند خون کمک بگیرد. سپس با اندازه گیری سطح انسولین بدن، قرص ها یا دارو هایی برای کنترل میزان انسولین تجویز میشود.

برای دیابت نوع دو هم هنوز درمان قطعی کشف نشده است اما پزشکان اسرائیلی توانسته اند نوعی قرص را تولید کنند که بتواند به صورت هوشمندانه سطح انسولین و سطح قند خون را در بدن کنترل کند و روند استفاده از انسولین را هم در بدن تسهیل بخشد. این قرص قرار است در آینده ای نزدیک به صورت تجاری و پزشکی در اختیار عموم مردم قرار بگیرد.

درمان دیابت با گیاهان دارویی

البته دیابت نوع دو با تغذیه از غذاهای سالم و ورزش منظم تا حد زیادی قابل درمان است و گاها با استفاده از همین دو روش، حتی فرد دیابتی بی نیاز از هرگونه دارو و قرص و… میشود اما در طب سنتی دارو هایی برای کاهش سریع قند خون و درمان آن وجود دارد که میتوانید به مراجعه به یک پزشک سنتی متخصص از آنها استفاده کنید.

در این مقاله سعی شد تا با یک توضیح کوچک درمورد دیابت نوع یک و دیابت نوع دو، در آخر به جواب اینسؤال برسیم که دیابت چطور درمان میشود. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. با آرزوی موفقیت


نوشته شده توسط محمد صالح
تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۹۸
نظرتان را ثبت کنید.
09187518105