عوارض دیابت چیست؟ عوارض دیابت به زبان ساده

عوارض دیابت چیست؟ دیابت باعث ایجاد چه مشکلاتی در زندگی روزانه میشود؟ به احتمال بسیار زیاد، دلیل اینکه عبارت “عوارض دیابت چیست” را جستجو کرده اید این است که یا به تازگی به بیماری دیابت دچار شده اید یا یکی از نزدیکان شما به این بیماری مبتلا شده است و حال شما میخواهید ببینید که دیابت برای یک فرد مبتلا به این بیماری چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟ آیا باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره میشود؟

در ابتدا باید بگوییم که به هیچ عنوان نگران نباشید. دیابت هیچ مشکل جدی برای فرد بیمار به وجود نمی آورد. در ادامه مقاله به صورت جامع به عوارض دیابت میپردازیم.

دیابت چه مشکلاتی را برای بیمار به وجود می آورد؟

مشکلات دیابت

برای دانستن عوارض دیابت در ابتدا باید بدانید که دیابت چیست؟ در بدن هر فرد سالم، ماده ای به نام انسولین ساخته میشود. انسولین وظیفه تبدیل قند به انرژی را دارد. دیابت بیماری است که در آن تولید انسولین توسط بدن کاهش پیدا میکند و یا بدن توانایی استفاده از انسولین را از دست میدهد. در این زمان سطح قند خون افزایش پیدا میکند. افزایش سطح قند خون همان بیماری دیابت است.

داروی درمان دیابت

عوارض دیابت به دو دسته تقسیم میشوند. عواض زودرس و عوارض دیررس. عوارض زودرس مشکلاتی است که به صورت ناگهانی به دلیل ناپرهیزی برای فرد به وجود می آید و عوارض دیررس نیز عوارضی اند که در صورت بی اهمیتی به بیماری، در دراز مدت برای بیمار ایجاد میشود. در صورتی که بیمار به درمان دیابت خود اهمیت دهد و به دستورات پزشک عمل کند، هیچ عوارضی از سمت دیابت او را تهدید نمیکند.

عوارض زودرس دیابت

کما: افزایش بیش از حد قند خون در بدن بیمار در صورتی که با اقدامات کاهنده قند خون همراه نشود، میتواند باعث ایجاد کما شود. دو نوع کما به دلیل افزایش قند خون اتفاق می افتد:

  • کمای دیابیتی
  • کمای هایپر اوسمولار

این دو مورد کما از عوارض دیابت هستند که ممکن است به صورت ناگهانی ایجاد شوند. البته این دو کما، در ابتدا خود را با نشانه هایی نشان میدهند. این نشانه ها عبارتند از سرگیجه، سردرد، احساس خستگی و گیجی و سستی و تشنگی. در صورتی که بعد از این نشانه ها فرد بیمار نتواند قند خون خود را کنترل کند ممکن است به حالت اغما یا کما دچار شود. در نهایت نیز بی اهمیتی به این موضوعات میتواند باعث مرگ شود.

از دیگر عوارض زودرس دیابت، هیپو گلیسمی است.

هیپو گلیسمی: این عارضه تنها موردی است که دلیل آن، افزایش قند خون نیست. بلکه کاهش بیش از اندازه آن است. در صورتی که فرد دیابتی اعمال کاهنده دیابت را بیش از اندازه انجام دهد، ممکن است قند خون وی افت کند و باعث ایجاد ایجاد حملاتی در بدن شود. از جمله نشانه های هیپوگلیسمی، رنگ پریدگی، سرگیجه، طپش قلب، لرزش، گرسنگی و … اند. این عارضه نیز در صورت بی توچهی میتواند باعث کما و مرگ شود.

عوارض دیررس دیابت

عوارض دیررس دیابت

اولین عارضه دیررس دیابت که به طور شایع گریبان گیر این افراد میشود، فشار خون است. مشکلاتی از جمله مقاومت بدن نسبت به انسولین، باعث تنگ شدن رگ های بدن و فشار خون میشود.

رتینوپاتی: یا همان ضعف بینایی به دلیل فشاری که دیابت به اعصاب حساس و ریز چشم وارد میکنند اتفاق می افتد و ممکن است حتی به نابینایی فرد منجر شود.

آسیب به کلیه ها: دیابت همچنین میتواند باعث ایجاد مشکلاتی برای کلیه های بیمار شود. این آسیب میتواند تا از کار افتادن کامل کلیه ها پیش برود.

عارضه های قلبی و زخم دیابت دیابت نیز از دیگر عوارض دیابت به صورت دیررس هستند. دقت کنید که تمامی عوارض دیابت، از دیررس و زودرس، تنها در صورتی اتفاق می افتد که به درمان دیابت و توصیه های پزشک توجهی نشود. اگر علاقه به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری دارید، به مقالات درمان قطعی دیابت و درمان گیاهی دیابت هم نگاهی بیندازید.


نوشته شده توسط محمد صالح
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۹۸
نظرتان را ثبت کنید.
09187518105