درمان دیابت نوع یک

درمان دیابت نوع یک: به طور کلی دیابت انواع مختلفی دارد که شایع ترین آنها، دیابت نوع یک و دیابت نوع دو هستند. حدود ۵ تا ده درصد مبتلایان به دیابت در جهان، مبتلا به دیابت نوع یک هستند و همین موضوع باعث پر اهمیت شدن درمان آن میشود.

قبل از اینکه به درمان دیابت نوع یک بپردازیم، بهتر است تا در مورد خود این بیماری توضیحاتی بدهیم و سپس روش های درمان دیابت نوع ۱ را بررسی کنیم.

دیابت نوع یک چیست؟

دیابت نوع یک چیست

در دیابت نوع یک، بر خلاف نوع دو آن، بدن با مشکل ساخت انسولین روبرو است و انسولین مورد نیاز بدن از طریق تزریق تأمین میشود. از همین رو نام این دیابت را، دیابت وابسته به انسولین گذاشته اند.
دلیل کمبود انسولین در بدن افراد مبتلا به دیابت نوع یک، این است که سلول های تولید کننده انسولین در بدن این فرد، از طرف گلبول های سفید به عنوان مهاجم شناخته میشوند و از بین میروند. وجود انسولین در بدن، برای کاهش قند خون یک امر الزامی است. انسولین باعث هضم قند یا گلوکز در بدن و تبدیل آن به انرژی میشود و در صورت نبود آن، بدن با مشکل افزایش قند خون روبرو میشود که در نهایت این افزایش قند خون، از هر طریقی که ایجاد شود، نام دیابت را به خود میگیرد.که به درمان دیابت نیازمند است.

هنوز دلیل موجهی برای این پاسخ بدن به سلول های بدن، از طرف پزشکان دریافت نشده است. همینطور برای درمان قطعی دیابت نوع یک هم هنوز به طور کامل درمانی معرفی نشده است. اما به تازگی برخی از محققین در تلاش ها و آزمایشهای جدید خود به نتایج امیدوار کننده ای دست پیدا کرده اند.

جدیدترین راه درمان دیابت نوع یک

جدیدترین راه درمان دیابت نوع یک

به طور کلی در چند دهه اخیر، یکی از درمان های دیابت نوع یک، پس از تزریق انسولین با واکسن یا پمپ های تزریق انسولین به بدن، پیوند سلول های تولید کننده انسولین به بدن بوده است. این درمان در ابتدا به خوبی به کاهش قند خون و افزایش ترشح انسولین کمک میکند اما پس از مدت زمان کوتاهی دوباره حساسیت بدن بر روی آنها تشدید شده و باعث از بین رفتنشان میشود.

در روش توضیح داده شده، سلول های تولید کننده انسولین یا سلول های جزایر لانگرهانس، در کبد فرد مبتلا به دیابت نوع یک پیوند میشوند. به تازگی و در طی تحقیقات، محققان به این نتیجه رسیده اند که پیوند این سلول ها به روده فرد مبتلا به دیابت، نتیجه بسیار بهتری را در پی دارد.

در این روش که طی یک جراحی آسان تر انجام میشود، سلول های تولید کننده انسولین در قسمت امنتوم در بدن بیمار پیوند میشوند و طبق گفته دیوید بایدال، سرگروه این تیم پژوهشی، این قسمت از بدن دارای دوام بسیار بیشتری در محافظت از سلول های جزایر لانگرهاس است و تا به حال نتایج این پیوند ها، موفقیت آمیز بوده است.

البته نتیجه قطعی را نمیتوان در زمان حاضر اعلام کرد بلکه اعلام نآن نیاز به ادامه تحقیقات دارد.

دیابت نوع یک و درمان

علاوه بر این تحقیقات، تحقیقات دیگری توسط یک تیم پژوهنده در دست اقدام است که در طی آن، سلول های سازنده انسولین، پس از پیوند، درون یک ایمپلنت یا پوشش نامریی قرار میگیرد که باعث دوام بیشتر آنها در مقابل سلول های محافظ بدن میشود. البته این یک درمان قطعی برای دیابت نوع یک نیست اما طبق گفته سرگروه این تیم، این یک قدم بلند در جهت رسیدن به درمان دیابت نوع یک است.

داروی درمان دیابتدر این مقاله سعی شد تا در مورد دیابت نوع یک توضیحاتی را ارائه کرده و به معرفی نتیجه دو پژوهش برای درمان دیابت نوع ۱ در کشور های اروپایی پرداختیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان.


نوشته شده توسط محمد صالح
تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۹۸
نظرتان را ثبت کنید.
09187518105